VR BOX 2 Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tanıtımı

Kategori Off-Topic, Oyun
16.05.2016
3700 Okunma

vrboxBüyük bir hevesle aliexpress’ten satın aldığım oyuncağım sonunda geldi. Yaklaşık 20 gün bekledim bunun için. Aliexpress’ten daha önce yaptığım alışverişlerde 50 küsür günleri gördüğüm için bu süre bana gayet makul geldi. 2-3 dolar fazla para vermemek için kutusunu istemedim. Gelen paket ise beni şaşırttı. Gayet basit bir pıtpıta sarılı beklerken şişirme naylon paket çok ilgimi çektiği gibi çinlilerin zeka kıvılcımlarını daha burada hissettim. Ucuzun da sağlam olabileceğini göstermişler.

vrbox-poset
Evet paketi bu kadar övdükten sonra VR Box 2’ye geçelim. Şimdi bu 2 neyin nesi diyecek olursanız. 2015’den 2016’ya geçtik bi makyaj yapalım demişler ve vr box’ın çizgileriyle hafif oynamışlar başkada bir şey yok. Adı üstünde kutu. Bunu bilerek aldığınız sürece sıkıntı yok.
vrbox-vrbox
İlk olarak genel görünüşüne bakacak olursak; öndeki kayar kapağı, sağlamlık hissi veren sert plastik gövdesi, yüze oturan yerlerin yumuşak olması ile hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Beni en çok sevindiren şeylerden biri de; Note 3 telefonumun kocaman kılıfını sökmeden bunun içine oturtabilmem oldu.
vrbox-ust

vrbox-telyeri

Telefonumu kutumun içine taktım ve artık kafamda. İki yandan ve birde üstte olmak üzere kafama sabitleyen 3 kalın lastik mevcut. Bu lastikleri destekleyen kafamın arkasında yer alan yumuşak bir plastikle birleştirmişler. Sistem güzel ve mantıklı ancak ne yaparsanız yapın benim kocaman telefonumu ve gözlüğü taşımak için burnunuza baya bir iş düşecek. Bir süre sonra burnunuz ağrıyabilir tabi mideniz buna müsaade ederse. Çünkü bazı oyunlarda benim midem altüst oldu. Burnunuza sıra gelmeden başınız ve mideniz alarm verebilir.
vrbox-yuz

Belki yazımın başında belirtmeliydim ama bir teknoloji düşkünü olarak böyle şeyleri yakından takip eder ve araştırmadan hiçbir şey almam. Bunu da öyle yaptım ve VR box 2’yi yanında game pad ile birlikte aldım. Bu yanında hediyesiydi ama bunu almadan oyunların bazılarını oynamanız mümkün değil. Bu game pad çok hoşuma gitti. Aslına bakarsanız sunu yaparken yansıları değiştirdiğimiz bluetooth cihazlara benziyor ama işte biraz daha yeteneklisi. 4 farklı mod özelliği ile çok kullanışlı olmuş. (müzik-video modu/ oyun modu/ VR mode/ Mouse mode) Evet artık sadece sanal gerçeklik gözlüğüne sahip değilim. Elimde birde bluetooth kumandam var ve ben bunu çok sevdim. Telefonumun uzaktan kumandasıyla ister müzikleri değiştiriyorum istersem normal oyunları kumandayla ekrana dokunmadan oynuyorum. Tabi sadece destekleyen oyunlarda oynadığımı sanırım söylemem gerek.

vrbox-kumanda

Sıra geldi bu ikiliyi kullanmaya. Başta şunu belirtmek isterim ki henüz oyun piyasası yeterli değil. İlk olarak bir roller coaster’a binmek istedim. Bu oyun değil görsel bir şov. Daha önce çok defa şu 6-7 boyutlu sinemalara gitmiş olmamdan dolayı koltuğumun da sallanmasını yatıp kalkmasını istedim ama olmadı. Oyunun grafikleri üst düzey olmasa da gerçekçiliği yeterliydi kafamı nereye çevirirsem orayı görmem beynimi aldatmasına yetti ve 2-3 tam tur dönüşten sonra beynim ve midemi altüst etmeyi başardı. Tabi bu gözlüğü çıkardıktan sonra da bir yarım saatimi aldı normale dönmem. İlk deneyimim beni ürküttü aslında bütün oyunlarda ve görsellerde böyle olacaksa yandık diye düşündüm. İkinci kez kullandığımda ise 2 farklı oyun oynadım ve Google Street view ile gezinti yaptım. Bu kez sonuç çok daha başarılıydı. Başım dönmedi ve game pad’i kullanarak oyunumu oynadım. Gözlüğe uygun demo filmlere de göz gezdirdim, gerçekten çok eğlenceli. Kutunun herhangi bir eksiği yok istediğim gibi çalışıyor ünlü markaların yüksek fiyatlara sattığı üründen farkı oyun konsolu olması. Sanırım kapitalizm onu da daha sonra satacak ben bir tık önündeyim.
Sürekli gözünüzden çıkarmayacağınız bir şey olmasa da farklı bir şeyler yapmak için zaman geçirilebilecek güzel bir ürün. Teknoloji dünyasında yazılım donanımın her zaman önünde gider ama burada donanım hazır ancak oyun piyasası yeterince doyurucu değil. İlerleyen günlerde yeni oyun ve görsellerin bu cihazla kavuşması dileğiyle…

Blue DeviL Notu: Değerli arkadaşım Orçun Erman’a bu güzel tanıtım yazısı için çok teşekkür ederim. Kendisi için bir ilk SCTZine için harika bir yazı oldu. Umarım kendisi başka yazılarıyla da içeriğimizi zenginleştirecek.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!