Tilgin HG2331 Modem ve Mercusys MW300RE Bağlantısı Kurma

Kategori Genel, Off-Topic
18.06.2018
172354 Okunma

Merhabalar,
Evimde TTNet Fiber altyapısını kullanarak internete giriyorum. TTNet’in vermiş olduğu TILGIN HG2331 modemi kullanıyorum. Birçokları gibi ben de modemin kablosuz dağıtımından memnun olmadığım için A101’de satılan ve TP-Link destekli Mercusys MW300RE model Kablosuz Ağ Genişletici cihazı aldım. Genişletici çok kolay bir kuruluma sahip. Kurulumu tamamladım ve ne yazık ki saatlerimi boşa harcatacak o hatayı gördüm “İnternet bağlantısı yok”. Birçok yöntem denememe rağmen ve iki cihaz birbirine bağlansa da internet bağlantısını bir türlü kuramadım. Son çare olarak TP-Link canlı destek ile görüştüm. Görüşme aşağıdaki gibi:

ErrorInside:
İyi günler
A101 den Mercusys MW300RE Kablosuz Ağ Genişletici cihazını satın aldım
Cihazı kolay kurulum adımlarını takip ederek kurdum ve bağlantı yapmasını sağladım.
Ancak her ne denediysem genişletici üzerinden internet bağlantısı sağlayamıyorum.

Denediklerim:
Modem SSID ile aynı isimle çakışma yaratabileceği ihtimaline karşı repeater SSID değiştirildi.
Modem üzerinden repeater IPsine webservice portları(80,8080) açıldı.

Modem modeli: Tilgin HG2331

Özetle: Repeater a bağlantı sorunsuz, Repeater ın modeme bağlantısı sorunsuz, Repater üzerinden internete çıkış yapılamıyor.

TP-Link (TR):
Tılgın ile uyumlu değildir maalesef.

ErrorInside:
Uyumsuzluk sebebi nedir?

TP-Link (TR):
Kullanmış olduğunuz cihaz universal bir cihaz, ülkemizde kullanılan cihazlar Türkiye’de ki Wi-Fi standartlarına göre yapılandırılmaktadır. Mercusys bu duruma istinaden farklı bir kasa tipi ile ülkemize gelmiştir. TILGIN ürünler ise tüm dünyada tek model ve donanım üzerine satılmaktadır. Ülkemizde kullanılan Wi-Fi protokolü üstüne herhangi bir hata ya da uyuşmazlık olduğunda bu sorun bizim tarafımızdan zaten yazılım ile çözülüyor. Örneğin Airtes modemlerde olduğu gibi.

Anlaşılacağı üzere Tilgin HG2331 Modem ve Mercusys MW300RE Bağlantısı kurmak ne yazık ki an itibariyle MÜMKÜN DEĞİL. Benim gibi mağduriyet yaşıyorsanız ürünü iade etmenizi tavsiye ederim.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!