ePub ekitaplar Kindle Paperwhite ile Nasıl Okunabilir?

Kategori Belgeler
13.09.2013
18852 Okunma

Merhabalar, Amazon.com Kindle serisi ve bulut teknolojisi ile iyi bir çıkış yakaladı. Bunun arkasında hatırı sayılır bir teknoloji var. Bu konuda yeni Kindle Paperwhite’ın nasıl yaratıldığına dair güzel bir video var izlemenizi öneririm.

Kindle tabi ticari bir marka olmasıyla bizim gibi açık kaynakçılara hitap etmeyen bir özelliği var: ePub gibi açık kaynak eKitap biçimini tanımıyor. Tabiki bu bizim için bir sorun teşkil etmemeli değil mi? O zaman şimdi bu sorunun üstesinden nasıl geleceğiz açıklayalım.

Bilgisayarınıza Calibre isimli yazılımı kurun. Calibre açık kaynak kodlu bir eKitap dönüştürme yazılımı ve fazlası! Bu yazılım ile bir çok kitap biçimini birbirleri arasında dönüştürebiliriz. Calibre Windows, Linux ve OS X sistemlerini desteklemektedir. Hatta Kindle’ı bilgisayarınıza bağladığınız zaman onu tanımaktadır. Calibre aynı zamanda Türkçe dil desteği başta olmak üzere bir çok dili de desteklemektedir.

Bilgisayarınıza Calibre uygulamasını kurduktan sonra “sol üst” küşedeki Kitap ekle butonuna basarak ePub kitabınızı ekleyiniz. Devamında iki sağındaki “Kitapları dönüştür” butonuyla da kitabınızı istediğiniz biçime çeviriniz. Ama yazımızın konusu gibi Kindle dostu bir biçime ihtyacınız var ise, MOBI biçimine kitabınızı çeviriniz.
res-calibre
Çevirme işlemi bittikten sonra kitabınızı Kinle’ınızın içine atabilir, ya da Calibre ile cihazınızı eşzamanladıysanız program üzerinden dosyayı transfer edebilirsiniz. Eğer Calibre ayarlarından kindle e-posta adresinizi ayarladıysanız, Kindle’ınız bağlı olmasa bile o e-posta adresine kitabınızı gönderebilirsiniz.

Burada önemli bir nokta var bunu belirtmeliyim. Eğer çevirmek istediğiniz ePub kitabı DRM ile korunuyorsa öncelikle DRM’yi kaldırmalısınız.

Kolay Gelsin!

Comments of this post

Mehmet Atilkurt

Mehmet Atilkurt
23 February 2014

Bu açıklama sayesinde benim için Kindle yeniden hayat buldu. Çok teşekkürler.
Selamlar.

mustafa

mustafa
08 February 2017

hocam talimatlarınızı yerine getirdim. süpersiniz. program müthiş çalışıyor

BlueDeviL

BlueDeviL
18 February 2017

İşinize yaradığına çok sevindim =)