Visual Studio 2017 v15.8.2 Güncellemesiyle beraber gelen CUDA Kaynak Kodlarının Derlenememesi Sorunu – unsupported Microsoft Visual Studio version!

Kategori Belgeler
13.09.2018
3896 Okunma

Esen!
nVidia grafik işlemcisini programlama için çoğu kişi gibi bende CUDA kullanıyorum. Microsoft Visual Studio 2017 kurulu makinemde nVidia’nın sitesinden indirilen en son CUDA kurulu. Herşey çok güzel giderken Visual Studio bir “güncelleme” yayınladı ve bende sistemimi güncelledim. Bir de baktım ki çalışan CUDA kodlarım artık çalışmıyor. Sonuçta şu hatayı alıyorum:

Özellikle uygun olmayan Microsoft Visual Studio ( ) hatası beni yanlış yönlendirdi.

Maalesef Microsoft’un yaptığı bu güncelleme sonrası eski CUDA dosyalarınız çalışmayacak. Çünkü bir uyumsuzluk var ve NVIDIA ekibi henüz ne bir güncelleme ne de bir yama yayımlamadı. Ama bir çözüm var:

ÇÖZÜM

Microsoft’un güncesinde “yan yana önceki VisualC araç takımlarıyla nasıl çalışılabilir adlı bir yazı yayımlandı: Side-by-side minor version MSVC toolsets in Visual Studio 2017
Ben de bu yazıda yazılanları takip edip kendi projelerime uyguladım ve sonuç aldım. Artık CUDA projelerimi derleyebiliyorum.

1. Öncelikle anlamamız gereken bir konu var. Son güncelleme ile birlikte Visual C derleme araç takımımız değişti. Biz önceki versiyonu tekrar yükleyeceğiz ve ikisinden birisini derlemek için seçebileceğiz. Şimdi “Visual Studio Installer” açalım ve işaretlediğim araç takımını yükleyelim:

2. Güncellemeden sonra veya ilk kurulumda varsayılan ne ise derlemeler o araç setiyle yapılır. O yüzden biz proje dosyamızı (.vcxproj) düzenlemeliyiz. Ama önce ilgilendiğimiz önceki sürüm araç takımımızın .props dosyasını “solution – çözüm” dizinine kopyalayalım:

Burası benim bilgisayarımda aşağıdaki dizin altında:

Buradaki “Microsoft.VCToolsVersion.14.11.props” dosyasını yukarıda bahsettiğim gibi “solution – çözüm” dizinine kopyalayalım.

3.Şimdi “solution – çözüm” dosyamızı visual studio ile açalım var projemize sağ tıklayarak “Unload Project” seçeneğini seçelim.

4.Unload işlemini başarıyla yapınca projemizin yanında unavailable yazıyor bu haldeyken sağ tıklayarak “Edit projeadi.vcproj” seçeneğini seçiyoruz.

5. Açılan pencerede aşağıdaki satırı bulalım:


Sonra bu satırın üzerine aşağıdaki satırı da ekleyelim:


6. Bu değişikliği yaptıktan sonra projeadi.vcproj dosyasını kaydedelim ve kapatalım. Projemize sağ tıklayıp “Load Project” seçeneğini seçelim.

Sonuç projemizi tekrar yükledikten sonra proje dakına sağ tıklayıp rebuild diyerek kodumuzu tekrar derleyebiliriz.
Umarım yararlı olmuştur.
İyi okumalar

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!