Türkçe Destekli SubClass Örneği

Kategori Assembly, Belgeler
15.10.2010
2791 Okunma

Assembly kullanarak bir edite sadece istediğiniz karakterleri istediğiniz şekilde, sadece büyük sadece küçük, bir büyük bir küçük, aralarında bir boşluk bıraktırarak yazdırmanın yolu “SubClass” yöntemini kullanmaktan geçer. Geçenlerde böyle birşey bana lazım oldu. Ben sadece onaltılık değerleri yazdırmak istiyordum. Bunu yapmak gerçekten çok kolay oldu. Bu arada konuyu danıştığım arkadaşım “fenoloji” konuyu biraz daha geliştirerek edite girdiğiniz Türkçe karakterlerinde büyük yazılmasını sağlayacak güzel bir uygulama geliştirmiş. Eğer ASCII tablosunu incelerseniz; 0-9, a-z, A-Z arası ingilizce karakterler ardışıktır. Ancak Türkçe karakterler aralara serpiştirilmiştir. Fenoloji bunları göz önüne alarak küçük bir algoritma geliştirmiş ve kodladığı örnekte bununla ilgili. Kendisine yardımları için çok teşekkür ediyorum.

Not: Kaynak kodları incelerken RadASM programını kullanırsanız sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü aşağıdaki örnek RadASM kullanılarak yazılmıştır. Ayrıca RadASM’nin eklentilerinden biri olan G_ASCII aracını kullanarak 256 tane olan ASCII karakterlerin sırasını ve onaltılık değerlerini de görebilirsiniz. Size büyük kolaylık sağlayacaktır.

[dm]95[/dm]

Comments of this post

Emre TINAZTEPE

Emre TINAZTEPE
19 October 2010

Kardeşim ReverseCalc’ı kullandım, hemen sanal makineye kopyaladım. Konuşturmuşsun yine:) Bu aralar, Relative Jump’larda SIGNED olduğunda (back jump) epey sıkıntı yaşıyordum, bu on numara oldu. Calc’ı oldum olası sevemedim. Ah esas malware ile uğraşacak sensin aslında ama , yanlış zaman, yanlış mekan… Bu arada, benim projede disasm’a ihtiyaç duyunca internet de olmayınca kendi disasm motorumu yazmaya başlamıştım (varlıktan değil azizim, yokluktan:), ciddi bir seviyeye gelmişti ki internet geldi dünyama, elimde kendi yazdığım bir disasm motoru var, dönünce tutorial olarak eklerim.

Dikkat et kendine

admin

admin
20 October 2010

Babuşum sana gönderdiğim programın “Release Candidate 2″siydi. Bir kaç ufak rötuştan sonra zaten yayımlayacağım esas programı. Senin işine yaradıysa demek ki bir çok kişinin işine yarayacaktır. Özledik seni gel artık da yazılarınla bilgilendir bizi.

Emre TINAZTEPE

Emre TINAZTEPE
24 October 2010

Artık çok sıkıldım BLUE… Ben de istiyorum gelmeyi. Ama durumları biliyosun, oldu oldu, olmadı kendimi tutoriallere vericem… Bu toprak, bu konuda teknolojiye öyle aç ki…

Dikkat et kendine kardeşim, çok selam söyle, ROKÇIyı gözlerinden öp benim için:)

admin

admin
24 October 2010

Bu sözü söyleyeceğimi hiç düşünmezdim ama “Artık Kış Gelsin”, hatta yağmur ve kar hiç durmasın! Biraz olsun rahata erelim. Sonra sen buralara gel de ben senin sıkıntını alayım. Aklımdaki küçük ve sevimli projeler birikiyor ama bir türlü zaman bulamıyorum, biri bitmiyor ki diğerlerine geçeyim.
Rockçı Metenin yanına varabilirsem önümüzdeki ayın sonu gibi öperim senin için de!