TestDisk/Photorec ile dosyalarınızı geri getirin

Kategori Araçlar, OS X, Unix/Linux
05.12.2016
3193 Okunma

Esen;
Bir önceki yazımda sizlere USB WIPE yani USBnizdeki dosyaların nasıl geri gerilemez halde silinebileceğini örnekleriyle anlatmıştım. Şimdi de bir depolama aygıtından “photorec” uygulamasıyla nasıl verilerimizi kurtarabiliriz onu göreceğiz.

Testdisk ve Photorec özgür birer veri kurtarma yazılımlarıdır. Testdisk NTFS, FAT12, FAT16, FAT32, exFAT, ext2, ext3, ext4, btrfs, BeFS, CramFS, HFS, JFS, Linux Raid, Linux Swap, LVM, LVM2, NSS, ReiserFS, UFS, XFS biçimlerini tanıyan ve eğer depolama aygıtınız kayboldu ya da bir problem varsa testdisk ile çalıştırıp bu durumu düzeltebilir ve verilerinizi kurtarabilirsiniz. Photorec ile özellikle resim video ve diğer dosyalarınızı kurtarmaya yarayan bir araçtır.

Ben Photorec ile çalışan bir usbden dosya kurtarmaya çalışacağım. Bunuda KALI Linux işletim dizimi üzerinden yapacağım. Bu arada bu uygulamayı OS X’te de kurup kullanabilirsiniz.

$sudo apt-get install testdisk

Photorec uygulaması ise testdisk ile birlikte geliyor.

Bir önceki yazımda bahsetmiştim ama yine üzerinden geçelim

blkid
lsblk
fdisk -l
gparted

komutlarından alacağınız çıktılardan biri ile USB ya da depolama aygıtınızın adının ne olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Emin olun çünkü photorec komutunu verdiğimizde de bağlı tüm depolama aygıtlarını göreceğiz.

Şimdi bir terminal ekranı açalım ve yazalım:

photorec

photorec01
Gördüğünüz gibi makineye bağlı depolama aygıtlarını görebiliyorum. USB belleğimi aşağı yukarı okları ile seçiyorum ve enter ile devam ediyorum:
photorec02
Yuarıdaki resimde depolama aygıtımın neresinden veri kurtarayım diyor ben “Whole Disk” yani tüm diskten diyorum.
photorec-2-1
İlgili partisyon/bölümlendirmeyi seçin ve enter ile devam edin:
photorec03-b

photorec-04-b
Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere bana kurtarılan veriler nereye yazdırılsın diye soruyor. “C” ile seçin.
photorec-son-1
Kurtarma yerini seçtikten sonra resimde de görüldüğü üzere veriler kurtarılmaya başlandı.
photorec-son
Vee mutlu son 180 dosya kurtarılmış.

Bu yazıdan sonra her verinizi kurtarabileceğinizi lütfen düşünmeyin. Çünkü özeliikle kurtarılmak istenen verinizin üzerine başka bir dosya yazılmışsa çok büyük olasılıkla o dosya kurtarılamayacaktır. Ayrıca daha iyi sonuçlar, genellikle bilinen ticari yazılımlar ile oluyor.

Saygılar.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!