RadASM Eklenti Taslağı – Hello Addin – Merhaba Eklentisi

Kategori Assembly
02.09.2018
3188 Okunma

Esen,
RadASM ile assembly kodlarken ayırdında olmadan bir çok eklenti kullanıyoruz. Kendi araçlarımı da eklenti olarak neden eklemeyeyim düşüncesinden hareketle, önce bir “merhaba dünya” eklentisi yazmak istedim. Durum böyle olunca, hem assembly ile DLL yazmış olacak hemde RadASM için eklenti nasıl yaratılır onu öğreneceğiz.

Bu eklentiyi yazmak için RadASM’de bir DLL projesi yaratıp, taslaklardan eklentiyi seçiyorum. Böylece hem uzun kod yükünden kurtulmuş hem de IDE’nin programcısının bu iş için hazırladığı hazır çalışan ve yol gösteren bir kodumuz elimizde oluyor. DLL’in en önemli özelliği export-dışa aktardığı yordamlar sayesinde diğer çalıştırılabilir programlar ile iletişime geçmeleri, diğer çalıştırılabilir programın DLL içindeki yordamı kullanabilmesi ve böylece kendi kodunun küçültülmesidir.

Hello Addin eklentisi olan eklenti.DLL’i < RadASM\Addin > dizini altına kopyalıyoruz. Sonra RadASM açıp “Seçenekler > Eklenti Yöneticisi”ni seçiyoruz. Burada eklentimizi seçip önce “Install-Kur” ile kuruyoruz, sonra da “Enable – Etkinleştir” onay kutusunu seçip tamam diyoruz. Böylece eklentimiz kurulmuş oluyor.

Eklentinin kendisini ve RadASM projesi olan kaynak kodlarını ekte veriyorum. Kaynak kod içerisinde yine daha önce olduğu gibi ayrıntılı açıklamalar yaptım.

Kod geliştirme, hata, öneri vb. düşünceleriniz buradan ya da eposta ile yapabilirsiniz.
İyi kodlamalalar.

[dm]166[/dm]

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!