PARDUS Çözünürlük Sorunu!!

Kategori Pardus
29.09.2007
3274 Okunma

Pardus.org.tr

Eğer benim gibi eski bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve ekran kartınızda eski ise Pardus kurulumu sonrası sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bilgisayarıma PARDUS 2007.2 Caracal Caracal kurdum ve daha öncekiler gibi bu da kurulum tamamlandıığında ekran kartını tam olarak algılayamadı ve monitörümün yanlarında siyah boşlıklar oluştu. Ancak bu çözünürlük sorununu atlatmak gerçekten çok kolay.

Öncelikle Uçbirimi çalıştırıyoruz ve satıra :

yazıtoruz. Enter basınca şifremizi soracak. Şifremizi yazıyoruz ve Kwrite programı çalışacak. Program açılınca “etc\x11\Xorg.conf” , dosyasını açıyoruz:

Dosyanın içeriği yukardaki gibidir. Tabii kendi ekran kartınıza göre değişiklikler olacaktır. Benim renklendirdiğim yere dikkat ederseniz; daha önce o çözünürlük değeri yoktu onu oraya ben ekledim. Sizde oraya kendi ekran kartınızın alabileceği çözünürlük değerlerini girerek bu sorunu atlatabilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda, bu yeterli olmayabiliyor. Yukarda yaptıklarınızdan sonra ekran yerine oturuyor ama bu seferde ikon ve yazılar büyüyorsa; dosyada aşağıdaki düzenlemeleri yapın:

Renklendirdiğim yerlerdeki değişikliği yaparsanız o sorunda ortadan kalkacaktır.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!