Pardus 2011 RC Duyuruldu!

Kategori Pardus
01.01.2011
2922 Okunma

Pardus2011Uludağ Ünivertitesi ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen PARDUS Ulusal işletim sisteminin en son ve en yeni aday sürümü Pardus 2011 RC Pardusun web sitesinden duyuruldu.

Özgür yazılımın ülkemizdeki en önemli ve ciddi temsilcisi Pardus 20 Ocak tarihinde PARDUS 2011’in karalı sürümünü yayınlamadan önce kullanıcılara aday sürümünü duyurdu. Pardus benim şu ana kadar kullandığım en kararlı ve yazılım desteği en başarılı linux dağıtımlarından biri. En güzel özelliği ise bilgisayarınıza windows ile beraber kurmanıza rağmen NTFS dosya formatını herhangi ikinci bir yazılım kurmadan tanıması.

Bugüne kadar yarattığı dağtımlar ile hep soyu tükenmekte olan Anadolu Vaşağının çeşitlerinin ismini kullanan Pardus, bu son sürümüyle tarihe ve siyasete direnen yok olma tehdidi altında bulunan Hasankeyf ismi ile hayat buluyor.

PARDUS 2011 Neler Yeni
2011’de en önemli yenilik Pardus’un OpenOffice’den vazgeçip yerine LibreOffice’i kullanmaya başlaması. UBUNTU’dan sonra sanırım LibraOffice’i kullanacağını açıklayan ilk dağıtım linux oldu.

Birçok donanım desteğinin yan sıra ilk kurulum ile beraber Java, flash, çoklu ortam kodecleri ve diğer kullanışlı araç da yükleniyor.

Nasıl İndirebilirim?
Pardus 2011 RC sürümünü ister Canlı bir CD’den deneyebilir, isterseniz de kurulan CD ile beraber kişisel bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
Kurulan CD
Canlı CD

Comments of this post

Onur

Onur
26 October 2011

Çok iyi bir proje hazırlamışsınız. Sitenizi yeni gördüm. Tebrik ederim.