OS X El Capitan için Başlangıç Diski/USB’si Nasıl Oluşturulur?

Kategori Apple, Araçlar, OS X
11.05.2016
5376 Okunma

Esen,
Macbook Pro için yeni bir SSD aldım ve yeni bir kurulum yapmadan önce, bir başlangıç diski yapmak istiyorum. Hem yeni kurulum, hem de yedekleme diskinden kurulum için elimizin altında olması gereken bir araç. OS X El Capitan, Yosemite veya Mavericks’de OS X’i yükleyeceğiniz başlangıç diski olarak bir USB flash sürücü veya diğer çıkarılabilir ortamları kullanabilirsiniz.

Önce en az 8Gb’lık bir usb belleği bilgisayarınıza takın. Disk İzlencesi(Disk Utiliy) programını çalıştırın.
diskizlencesi
Resimde görüldüğü gibi usb belleğinizi seçin ve yukarıdaki barda “Sil”i seçin. Burada zaten öntanımlı olarak “Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)” seçili olacak. Artık USBmiz yükleme için hazır.

App Store ‘a gidip “OS X El Capitan” diye aratın ve indirin. Bir çok sitede App Store’ a gidin ve “os x installer”ı indirin yazıyor. Burada bir eksik var. Çünkü Os X Installer diye aratırsanız sonuç çıkmıyor. Çünkü indereceğiniz şey bir “installer” bile olsa adı “OS X El Capitan”. Ayrıca “OS X El Capitan” sisteminizde kurulu olabilir, bu sorun değil siz yine de indirin, çünkü içindeki bir araç bize gerekiyor. İndirme boyutu 6.2GB yaklaşık olarak. İndirdikten sonra otomatik açılırsa hemen kapatın.

İndirme işlemi bittikten sonrası komut satırında olacak. Os X’in komut satırı “Terminal”i spotlight’a yazarak veya Dashboard’da “Diğer”in içinde bulabilirsiniz.
Uygulamalar Dizinine gelin ve “OS X El Capitan.app” simgesine sağ tıklayın. İçeriği göster diyin ve “Contents>Resources” dizinlerine girin. Burada “createinstallmedia” uygulamasını göreceksiniz. Üzerinde çalışacağımız program bu. Uygulama şöyle çalışıyor:

createinstallmedia --volume volumepath --applicationpath installerpath

“volumepath” yerine USB sürücünüzün veya diğer biriminizin yolunu, “installerpath” yerine de OS X Yükle uygulamasının yolunu yazın.

Örnek olarak (El Capitan):

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app

Benim bilgisayarımda şöyle oldu:

$ sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/OSXBootUSB/ --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app
Password:
Ready to start.
To continue we need to erase the disk at /Volumes/OSXBootUSB/.
If you wish to continue type (Y) then press return: Y
Erasing Disk: 0%... 10%... 20%... 30%...100%...
Copying installer files to disk...
Copy complete.
Making disk bootable...
Copying boot files...
Copy complete.
Done.

Arkadaşlar burada “Copying installer files to disk…” kısmı uzun sürebilir. Eğer diskinizde bir sorun yoksa sabredin bekleyin. Açık söylüyorum yarım saati göze alın.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!