OLASILIKSIZ – Adam Fawer

Kategori Kitap/Dergi
23.03.2008
3309 Okunma

Yeni bir kitap okudum ve sizinle paylaşmak istedim. Adını mutlaka duymuşsunuzdur. OLASILIKSIZ.

OLASILIKSIZ

Bence bu kitabı okurken biraz düşünmek gerekiyor. Demek istediğim bir macera romanı olarak değil, aynı zamanda anlatmaya çalıştığı o farklı olaylara da kafa yormak gerekiyor. Burada tabiki de kitabın nelerden bahsettiğini anlatmak doğru olmaz okumamış olanlara saygılı olmak için. Ancak şunu da söylemeden geçemem:

“Bu kitapta anlatılanların 10 da 1 i gerçekse bence düşündüğümüzden daha farklı bir dünyada yaşıyoruz…”

Bazen “deja vu” görürüz sanki o anı tekrar yaşıyormuş gibi oluruz. Bazı şeyler bir anda bize “malum olur” yada “içimize doğar”. Dahilerin düşünce şekilleri o kadar farklıdır ki normal insanlar hep “acaba bunu nasıl düşündü?” diye sorarlar kendilerine.

Neden yüzyıllardır süre gelen Newton kanunları maddenin temel taşı olan atoma indirgendiğinde altüst olur? Kuantum fiziği nedir? Kader denilen olgu bizim kontrolümüzde midir? Parçacıklar aynı “an” içinde birden çok yerde ise şu an biz neredeyiz? Zaman kavramı nedir?

galiba yeterince aklınızı karıştırdım :) Adam Fawer ın ilk kitabı olan OLASILIKSIZ bu soruları biraz daha derin irdelerken bir macera romanı içinde anlatıyor okuyucularına. Hani bir solukta okunacak cinsten bir kitap. Eğer “Matrix” serisini seyrettikten sonra aklınızda bir acaba sorusu uyanmışsa yada bu dünyada bazı şeylerin sır olarak saklandığını düşünenlerdenseniz bu kitap SCTzine okuyucularına tavsiyemizdir..

Yazarın diğer kitabı “Empati” için yorumlarımızı okumak için buraya tıklayınız

Comments of this post

RedRose

RedRose
01 October 2009

kitabın ilk 20/30 sayfasına kadar okudum ilginc bir kitap :)