NEFES : Vatan Sağolsun

Kategori Sinema/Tiyatro
27.10.2009
3400 Okunma


Güzel bir film. Bize daha iyileri lazım ama. Irak sınırına yakın bir yerlerde bir yüzbaşı ve 40 asker. Bir mücadele. Savaş bazıları için. Benim için hayatta kalma savaşı. Yoksa bir kahpeyle savaş olmaz. Kahpe her zaman kahpedir. Kahpelik yapar. İnsanlar bunları izleyince neler hissediyor çok merak ediyorum. Daha doğrusu anlık kabaran milliyetçilik duyguları dışında, acaba bir nebzede olsa oradaki insanların neler yaşamış ne zorluklar çekmiş olduduğunu fark edebiliyorlar mı? Sanmıyorum! Ama isterdim. İnsanların anlamalarını isterdim. Özür dilerim. Bir de UNUTMAMALARINI! Biz unutkan olduğumuz sürece böyle olacak, hissiyatımızı kaybettikçe daha kötüsü de olacak. Günü geçiren zihniyet geleceğe pislikten zorluktan ve gerilikten başkasını bırakmayacak. Bu yazıyı yazmadan önce haberlerde domuz gribi ile ilgili şöyle bir haber geçti: Türkiyede küsürat bakanlık önlem olarak okulları kapatırken İngiltere önlem olarak hasta olan çocukların okula gitmesi yasaklanıyordu! İşte bu zihniyetten bahsediyorum. Ve üzülüyorum.
Neyse dağılan konuyu toparlamalıyım. Giriş, gelişme, sonuç değil mi? Gerçekten çok güzel bir film. Gerçi bir asker bunu izleyince içinde bir çok mantık hatası buluyor (insan bir danışman ile çalışır değil mi? Belki de çalıştılar bilmiyorum ama o hissi ben alamadım) ama yine de başarılı. Bir eksiği az da olsa doldurdu.

BlueDeviL : Bu Filmi İzleyin!

Comments of this post

b1u3D4rK

b1u3D4rK
29 October 2009

açıkçası ben filmi beğendim.. bana orada olayların için de ben de varmışım hissini verdi.. ve şiddetle izlemeyenlerin izlemesini öneriyorum.. şunu söyleyebilirim ki film bittiğinde herkes koltuklarına yapışmış gibiydi.. etkisinde kalacağınıza eminim..

Emre TINAZTEPE

Emre TINAZTEPE
03 November 2009

Kardeşim filmi henüz izleyemedim, sebebi malum fakat inşallah dönünce sinemayı kapatmayı düşünüyoruz topluca.

Bu arada hiç canını sıkma, Kemal’in bir sözü var : “Asker hediyesi ancak asker olanlara makbule geçer!” (Cumali Ordugahı – Giriş bölümü) Aynen onun gibi, anlayan anlar, anlamayana diyecek bir şey yok…

Dün kadının birisi film hakkında yorum yapıyordu: “Çok klişe şeyler, herkesin bildiği şeyleri kullanmışlar.” Asker traş olurken, aynadan Atatürk’ün fotoragrafı görünüyormuş, nasıl sığmış o fotoğraf oraya… gibi cümleler kuruyordu, bizimle 1 hafta geçirmeden anlayamazlar o fotoğrafın oraya nasıl sığdığını…

Gelirlerse anlatırız…

Allaha emanet olun,
EMRE