Linux Terminali 256 Renk Yapmak

Kategori Belgeler, Unix/Linux
23.04.2016
3421 Okunma

Esen!Terminal Renkleri
Bazı komut satırı yazılımları veya betikleri doğru çalışmak için terminalin 256 renk olmasını isterler. Eğer terminaliniz 256 renk ayarlarında değilse bunu yapmak çok kolay. Önce linux terminalimizin hangi renk ayarlarında olduğunu öğrenelim:

Komut satırına yazalım:

tput colors

Çıkan sonuç 8 ya da 256’dan ayrı mı? O zaman hemen düzeltelim.

1.Eğer “root” iseniz /root dizini altında, değilseniz /home dizini altında .bashrc dosyası olmalı. Bunu anlamak için Komut satırına ev dizini içindeyken yazalım:

ls -la

“l” listelemek, “a” ise gizli dosyaları göstermek için. Eğer .bashrc yoksa yaratalım, komut satırına:

> .bashrc

yazıp entera basın dosyamız yaratıldı. Bu dosyayı herhangi bir düzenleyiciyle düzenleyebilirsiniz. Ancak grafik ara yüzü olmayan bir linux terminali ya da uzak sunucu çalıştırıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda en uygun yol grafik arayüzü olmayan metin düzenleyiciler kullanmaktır. Ben vim kullanacağım. Siz daha iyi bildiğiniz ya da sisteminizde kurulu olan bir tanesini kullanabilirsiniz. Komut satırına yazalım:

vim .bashrc

Vim programı komut(command mode) modunda .bashrc dosyasını açtı. Şimdi girdi(insert mode) moduna geçmek için küçük “i” harfine basalım. Artık yazabiliriz:

export TERM=xterm-256color

Girdi modundan çıkmak için ESC’ye basalım. Artık komut modundayız. Şimdi dosyamızı kaydedip çıkalım. Komut modundayken iki nokta üst üsteye basıp küçük w harfine basıyor ve enter diyoruz:
:w
Bu dosyamızı kaydetmemize yaradı. Şimdi çıkalım:
:q
Entera basınca çıktık. Ama henüz yaptıklarımız etkin durumda değil. Terminal çalışma mantığı çerçevesinde .bashrc, .bash_profile gibi ayarlarını aldığı dosyaları çalışmaya başlarken bir kere okur ve bir daha denetlemez. Eğer bu dosyaların üzerinde bir değişiklik yaparsanız, terminali açıp kapatmanız gerekir. Eğer terminali açıp kapatacak durumda değilseniz onunda bir çözümü var:

source .bashrc

Bu source .bashrc komutu ile terminalin .bashrc dosyasını yeniden okumasını sağladık. Artık

tput colors

komutu ile 256 sayısını alıyor olmamız gerekiyor.

Son Not: Bu ayarları yaparken kullandığınız dağıtıma göre “ncurses-term” ya da karşılığı bir paketin kurulu olması gerekebilir.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!