ImageOptim ile Resimlerinizdeki EXIF verilerini temizleyin

Kategori Araçlar
16.06.2016
2966 Okunma

ImageOptimIconEsen;
Günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası, bir anlamda et tırnak olduğumuz telefonlarımızla sürekli resim çekiyor ve paylaşıyoruz. Çoğu zaman akıllı(!) telefonumuzun ayarlarıyla dahi oynamıyor varsayılan bir şekilde bırakıyoruz. Özellikle akıllı telefon ya da Nikon/Canon vb. gibi makineler ile çektiğimiz resimlerimizin içerisinde GPS/konum, ad/soyad, çekilen makine, odak, zaman/tarih, yataylık/dikeylik, copyright bilgisi, varsayılan olarak eklenmiş yorumlar, çözünürlük, sıkıştıma yöntemi hakkında bilgi, ISO bilgisi, flaş bilgisi, titreşim azaltma özelliğinin açık mı kapalı mı olduğu ve daha bir sürü bilgi, ham resim bilgisi dışında yine jpeg ve png dosyalarımızın içerisinde tutulmaktadır.

Bu bilgiler içerisinde özellikle ad/soyad ve konum bilgisi gibi bilgiler birey için güvenlik zafiyeti oluşturabilmektedir.
Başka bir bakış açışıyla; eğer resimlerinizi sabit diskinizde saklıyorsanız ya da benim gibi bir internet günceniz var ve arada resim ekliyor ve de sabit disk alanı önemliyse bu bilgilerin resimler içerisinden çıkartılması ciddi yer kazanmanıza neden olabilir.

Bu bağlamda ücretsiz de olan ImageOptim yazılımını önereceğim.
imageoptim

Yukarıda resmini de gördüğünüz ImageOptim’i kullanmak programı açtıktan sonra dosyalarınızı üzerine sürükleyip bırakmak kadar da kolay.

ImageOptim OptiPNG, PNGCrush, AdvPNG, JpegOptim, JpegTran gibi ara yazılımları kullanarak resimlerinizdeki bu ayrıntılı bilgileri temizler; hem güvenliğinizi artırır, hem de ciddi anlamda yer tasarrufu yapmanıza neden olur.

Resim dosyalarınızın öncesini ve sonrasını Jeffrey’s Image Metadata Viewer adlı ağ sayfasından çevrimiçi olarak öğrenebilirsiniz. Böylece ImageOptim ne kadar temizlik yapmış denetleyebilirsiniz de.

ImageOptim’i OS X’e yüklemek için:

brew cask install imageoptim

Ya da işletim diziminize göre ImageOptim Downloads sayfasından indirip kurabilirsiniz.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!