En İyi Programlama Yazıyüzleri

Kategori Off-Topic, Unix/Linux
26.04.2016
2900 Okunma

menloNot defterinde eyçtiyemel düzenlediğim günlerden bugüne uzun zaman geçti. Bir not defteri(NotePad.exe) sonrasında NotePad++ ile neler düzenliyorduk. Şimdi Visual Studio’yu kurmak ne kadar uzun zaman alıyor! Alışkını olduğum fixedsys yazıyüzünden sanırım kurtuldum. En son ne zaman fixedsys ya da courier new gördüğümü hatırlamıyorum. Şimdiler de Menlo en favori programlama yazıyüzüm. Bir Github hesabında birkaç tane -bana göre en iyi- programlama yazıyüzlerini toplamışlar:
https://github.com/hbin/top-programming-fonts

Menlo:
Açık kaynaklı monospace tabanlı güzel göz yormayan bir yazıyüzüdür. Bu yazıyüzünü biz OS XKar Leoparı ile öğrenmiş olduk. İyi de oldu. Halen apple’da terminal arayüzü olarak da kullanılmaktadır.

cool-retro-term3270Medium:
Bu eski font, özellikle komut satırınıza nostaljik bir hava katacak, eğer kullanırsanız. Eski 3270 terminallerinin yazıyüzü olarak bir zamanlar kullanılan bu yazıyüzünü yine yukarıdaki bağlantıdan ya da aşağıdaki komut satırını işleterel alabilirsiniz.

DejaVu Sans Mono:
Bitstream Vera yazıyüzü ailesinden elde edilmiş açık kaynaklı bir yazıyüzüdür.Microsoftun core web fonts ailesine yakın hatları vardır.

Monaco Linux:
Bu yazıyüzü 1988 yılında System6 adı verilen Macintosh bilgisayarlarında varsayılan olarak gelen kapalı kaynak kodlu çok uzun zamandır piyasada olan ve temeli monospace’e dayanan bir yazıyüzdür. Eğer anti-aliasing özelliğini kapatırsanız küçük yazı boylarında da iyi bir görünüm sağlar.

Kurulum:
Komut satırınızda aşağıdaki komutu işletin:

curl -L https://github.com/hbin/top-programming-fonts/raw/master/install.sh | bash

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!