Datron TW7A Aero USB2Wlan ve Ses Sorunu

Kategori Off-Topic
10.10.2007
7584 Okunma

Arkadaşlar Datron TW7A Aero dizüstü bilgisayarı biliyorsunuz, freeDOS olarak yani işletim sistemsiz gelmekte. Bu sebeple daha ucuza mal olmaktadır. Ancak her ne kadar kurulum esnasında sorun yaşamasanız da XP kurulumundan hemen sonra yaşayacağınız 2 önemli sorun var bunların birincisi, kablosuz ağ tanıtma sorunu diğeri ise ses sorunudur.

Bilgisayarınzı alıp Windows XP’yi kurduğunuzu varsayıyorum. Hemen Drivers&Utilities (sürücüler) CDsine abanmayın. Sakin olun. O CD deki Wireless ile audio klasörlerindeki dosyaları kurmayın. Yani ses ve kablosuz ağ ile ilgili birşey kopyalamayın.Yapmanız gerekenler şöyle…

Öncelikle kablosuz yapılandırması için aşağıdaki dosyayı indirin:

[dm]59[/dm]

Bu paketin içerisinde 2 adet klasör var. Bunlarin birincisi dizüstünüzün biosunu güncellemek diğeri ise kablosuz kartınızın sürücüsüdür.

1. Zip paketini açın ve “Winphlash” klasöründen yine Winphlash.exe programını çalıştırın.

2. “Specify new bios file” satırının browse tuşuna basıp “TW3Q3C91.wph” dosyasını seçin. Başka bir şey yapmadan, “Backup Bios” tuşuna basın. Artık biosumuz güncellendi. Resme de bakabilirsiniz:

Winphlash ekran görüntüsü

3. Artık kablosuz kartımızın sürücüsünü yükleyebiliriz. Aynı paket içerisindeki “qcom_wireless” klasöründeki işletim sisteminize göre XP ya da Vista sürücüsünü yükleyin.

4. Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5. Bilgisayar yeniden başladığında eğer Windowsunuzun kendi kablosuz yazılımı ile nete bağlanamıyorsanız, yüklediğiniz program ile de internete bağlanabilirsiniz. Bunun için kablosuz programının sistem traydeki resmine sağ tıklayarak “Stop Windows zero Configuration” demelisiniz. Yani son durum resimdeki gibi olmalıdır:

Qcomm olması gereken

6. Bundan sonrası ise “restore” tuşuna basıp kablosuz bağlantınıza bağlanmak.

SES SORUNUNU ÇÖZMEK

1. Bunun için “Realtek Semiconductor v1.69” sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor. Bilgisayarın Driver CD’si ile beraber gelen ise 1.65 sürümü olması gerek. O nedenle sorun çıkartıyor siz en son sürümü olan bu sürücüyü kullanmalısınız. Dosyayı internette arayıp bulabilirsiniz. Ya da buradan indirin:

http://www.4shared.com/file/26134680/bfc578aa/WDM_R169.html

2. Dosyayı indirin ve kurun. Daha sonra sistem traye gelen yeni ikondan gerekli ayarlamalarınızı kendi bilgisayar ve çevrenize göre yapabilirsiniz. Ekolayzır ayarı gibi ya da ses düzeni gibi.

İşte bundan sonra sürücü cdsini takın ve kablosuz ağ için olan intel pro wireless programı ve ses sürücüsü olan programı kurmadan diğer sürücüleri kurun.

Sağlıcakla kalın ve sorularınız için bana ulaşın kolay gelsin :)

Comments of this post

ali

ali
16 July 2009

datron mobilee laptoba format attım xp hiç bir drv uymadı 6 veya 7 saat yüklemediğim drv kalmadı en son xp siyah inci ile format ve kurdum yanlız ses sorunu raltex ac 97 programı da herşeyi ile yüklü ama ses alamıyorum ne biçim makine bunlar güzel canlı pil gücü iyi ama sotun yaşanıyor drw…

Burhan

Burhan
14 April 2010

Kardeşim Eyvallah benim notebookda oldu :) Teşekkürler kardeşim eyvallah ;)

tolga

tolga
01 May 2010

Çok teşekkürler

Mert

Mert
07 September 2010

device not found diyo wireless ı halletmeye çalışırken :S

gokhan

gokhan
22 December 2010

programı açtğımda winplash exe dosyası çıkmadı ,sorunu çözemedim yarımcı olurmusunuz

admin

admin
23 December 2010

dosyayı indirdim içinde ilgili dosya var sıkıntı yok!

merto

merto
24 December 2011

Win 7 için ne yapmak lazım

SCTZine

SCTZine
25 December 2011

Ben bu bilgisayarı aldığımda zaten xp ve vista desteği veriyor sürücüleri ise xp ve vista için veriliyordu? Açıkçası Win7 kuran bilmiyorum. Mevcut Vista sürücüsünü deneyin o olmazsa Realtekden sürücü indirmeye çalışabilirsin. Ama wlan sürücüsünü bulabileceğini zannetmiyorum. Zira noname bir wlan eklemişler dizüstü bilgisayara, şöyle bir intel pro wireless olsa bu kadar sorun yaşamazdık. Kolay gelsin.