Crackmes.de yeniden online!

08.05.2012
2817 Okunma

crackmes.de logoSelamlar; yasal olarak ters mühendislik uygulamalarını en güzel çalışabileceğimiz ortamlar küçük ve değişik zorluk seviyelerindeki crackme/reverseme gibi programlardır. Hatta bazıları gerçekten çok zor olabiliyor. Ama kendisi yetiştirmek isteyen rerverserlar için gayet iyi bir yöntem.

Dünyadaki tek ve en kapsamlı crackme web sayfası crackmes.de maalesef uzunca bir süre önce kapanmıştı. Hazırladığınız crackmeyi hemen sisteme upload edip herhangi bir onaylama beklemeden kullanıcılara sunabiliyordunuz. Bunu kullanan bazı kötü niyetli kişiler hazırladıkları enfekte olmuş dosyayı bu şekilde sisteme sokmuşlar. Böylece hem kullanıcılar hemde yönetciler ciddi zarar görmüş.

Tabii ki herkesten iyi niyetli olmasını bekleyemezsiniz. Hatta burada sistem ve ağ yöneticilerine sormak bile gerekir “sistem açıklarını kapatmadınız mı”, “yeterli güvenlik önleminiz yok muydu” diye.

Sonuçta buna sinirlenen yöneticiler, başta Zero, siteyi kapattılar. İçeriği ne yapalım diye bir konu bile olmuştu Reverse Engineering Community’de(sonra o da kapandı) Bende büyük bir ISO hazırlayalım, site açılana kadar torrentden yayalım demiştim. Aynı fikiri daha sonra kapattıkları video tutorials bölümü içinde konuşmuştuk. Olumlu bakılmıştı ama sonuç çıkmadı.

Neyse siteyi yeniden açtılar. Tüm içerik(yani eski içerik) olduğu gibi duruyor. Şimdi ters mühendisliğe merak saran arkadaşlar için süper bir kaynak bu site arkadaşlar. Bunu kullanın. Değişik programlama dilleri ile yazılan farklı zorluk seviyelerindeki crackmelerin çözülmesi, özgün ve bilinen şifreleme(encryption) yöntemleriyle crypt edilen korunan programların unpack edilmesi vb, bunlar kendini geliştirmek isteyenler için birebir. Siteye www.crackmes.de adresinden ulaşabilirsiniz.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!