Rastgele Ondalıklı Sayı Üreteci

05.08.2012
4425 Okunma

Merhabalar, önceki bir yazımda sizlerle rastgele tamsayı üreten bir araç hazırlayıp kaynak kodlarıyla eklemiştim. BURADAN inceleyebilirsiniz. 2 gün önce MASM Forumlarında rastgele reel sayı üretmek ile ilgili bir konu açılmıştı. Bende bizde de böyle bir örnek olması için kendim bir rastgele ondalıklı sayı üreteci hazırladım. Ayrıca oradaki kaynak kodları da RadASM projesine çevirip düzenledim. (Daha sonra ekleyeceğim)

Rastgele Ondalıklı Sayı Üreteci(Random Real Number Generator) mükemmel bir üreteç değil ama size bir fikir verecek. Ben fonksiyonumda basitçe önce bir rastgele tamsayı ürettim. Sonra ise bu sayıyı pi sayısıyla işlemlere soktum. İsterseniz e sabitinide kullanabilirsiniz ya da kendi sabitinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Dediğim gibi temel  mantığı anladıktan sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Assembly dilinde ondalıklı sayılar ile çalışacaksanız FPU komutlarını bilmeniz gerekiyor. Buradan ilgili Ağ Sayfasına gidiniz.

Kaynak kodlar aşağıda, daha iyi olabilmek için yorumlarınızı bekliyorum. Hata bug vs olabilir, hemen bana bildirirseniz çok sevinirim.

[dm]114[/dm]

[dm]115[/dm]

[dm]116[/dm]

[dm]117[/dm]

[dm]118[/dm]

Comments of this post

Win32 Assembly: Komut Satırına Print ile Çıktı Almak | SCTZine

Win32 Assembly: Komut Satırına Print ile Çıktı Almak | SCTZine
27 Haziran 2016

[…] Bilgisayardaki veri insan okunabilirliğinden uzaktır. O ikilik veriyi bir metin durumuna çevirmemiz/dönüştürmemiz gerekmektedir. RadASM 2.2.2.1 ve MASM v11 bilgisayarınızda kurulu ise devam edelim. Ayrıca aşağıda eski yazılarım da var; bunların da kaynak kodlarını inceleyebilirsiniz. SCTZine Assembly Beti HEX.BIN Converter v1.0 HEX.DEC Converter v1.0 Türkçe Destekli SubClass Örneği ROT13 Converter ve ROT13 Şifreleme Yöntemi Rastgele Ondalıklı Sayı Üreteci […]