The Fall – Düşüş [2006]

08.12.2011
1681 Okunma

IMDB puanı 7.9 olan bu filmin macera-dram-fantastik kurgu olduğunu görünce, işte izlenecek bir film daha dedim içimden. Gerçekten de masalsı, saf, ve hüzün içeren ama bunun yanında macera ve heyecan içeren çok sanatsal bir yapıt.
Filmde iki ana karakterimiz var. Bunlar, ağaçtan düşüp kolunu kıran Alexandria ile ilk dublörlük deneyiminde düşüp sakatlanan Roy. Bu ikisinin hayatları, 1920lerde geçen filmde, bir hastanede kesişir ve arkadaş olurlar. Roy Alexandria’ya hikayeler anlatır. İşte filmin büyük çoğunluğu bu hikayelerin fantastik dünyasında geçiyor. Ama bu arada Royun sağlık durumu felç olacağını gösterdiği için Roy intihar etmeyi düşünür. Bunu gerçekleştirmek için Alexandria’nın saflığını kullanarak ondan ilaç aşırmasını ister çünkü karşılığında hikaye anlatacaktır. Roy intihar girişiminde bulunur, ancak zavallı Alexandria bunun ona ilaç getirmemesiyle olduğunu zanneder ve tekrar ilaç çalmaya çalışır. Bu sefer merdivenden düşen Alexandria kafasını masaya çarpar ve ameliyat olur. Şimdi işler tersine dönmüştür. Artık Roy, Alexandria’nın yanına hikaye anlatmaya gelmektedir. Alexandria hayata o kadar bağlıdır ki, Roy’un iç dünyasının karanlık ve ölmek isteyen tarafının yansıttığı hikayelerde Alexandria aksine kimsenin ölmemesini herkesin mutlu olmasını ister. Özellikle intiharı düşünen Roy için bu dönüm noktası olacaktır.
Film gerçekten çok etkileyici. Özellikle 18 ülkede -Türkiye, İstanbul, Ayasofya Camii de var- ve 26 farklı mekanda çekilen sahneleri çok orjinal. Sanatsal, duygusal, ve dram sevenler için tavsiye edebileceğim bir film.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!