Pardus Küllerinden Doğuyor: Pardus 2012 ANKA

Kategori Pardus, Unix/Linux
22.05.2012
3890 Okunma

Selamlar,  1.1 sürümünden beri kullandığım ulusal özgür işletim sistemi Pardus, yeni test sürümünü duyurdu.  Geçtiğimiz Şubat ayında kullanıcılarını üzen bir haber vermişti Pardus yönetimi. Bu habere göre 2011.2 sürümünden sonra artık bireysel kullanıma açılan Pardus güncellenmeyecekti.  Ancak geçtiğimiz gün özgürlükiçin ağ sayfasında güzel bir haber gördük. Pardus tüm olumsuzluklara rağmen gelişmeye devam ediyordu. Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı Av. Nihad Karslı’ nın yaptığı açıklama ile beraber Pardusun yeni test sürümü de açıklanmış oldu. Nihad Karslı’nın açıklaması şu şekilde:

Sevgili arkadaşlar,

Bugün bir aşama daha kaydettik.

Artık 2012 Pardus Anka test sürümü hazır.

Ama unutmayın bu bir test sürümü sizden rica ediyorum , rizikoya girmeyin ve bu sürümü gerçekten test edip geri bildirim yapınız.

Günlük kullanımızda olan pardus yerine ayrı bir bölüme pardus kurup test ediniz.

[email protected]  adresine. geri bildirimde bulunun

Bu duyuruyu yapmaktaki amacım pardus kullanıcılarının umutsuzluğa kapılmamasını pardusun küllerinden yeniden doğabileceğini ve hatta sıfırdan devam edebileceğini artık anlamanız içindir.

Pardus yedi sene önce söylediğimiz gibi Tübitağın değil bizimdir. Bu halkındır ve özgür camianındır.

Bundan sonraki süreçleri özetlersek.

Geri bildirimler ve 2012 pardusun güncel olma dışında yeni teknolojiler ve artı değerleri ile bir sürüm daha yayımlanacak. Kurulum iso bu o aşamada yayımlanacak.

Son aşama pardus 2012 güvenilir sürümü iso olarak indirilebilir yada posta ile istenebilir hale gelecek.

Bu işlerin hepsi Tubitak’sız ve Devlet desteksiz yapıldı yapılacak. Ancak çalıştayda bize söz verilen destek de olursa artık pardusu kimse tutamaz.

Pardusun Özgür yazılımda dünyaya önderlik edebileceğini biliyorum.Sizin de bilmenizi isterim.

Özgür ve sevgi ile kalın.

Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı.

Av. Nihad Karslı.

Yeni pardusumuz :

http://paketler.pardus-linux.org/pardus/2012/testing/x86_64/pisi-index.xml.xz

bu adreste.

Önemli Not: Arkadaşlar bu sürüm tam sürüm değildir, sadece test ve geri bildirim içindir.

Comments of this post

Linux

Linux
12 Ağustos 2012

Bu haberi ben de blogumda paylaşmıştım. Haberi okuduktan sonra bir umut belki düzelir mi diyordum. Hala bir ses seda yok gibi. Pardus küllerinden doğacak mı emin değilim. Bu konuda oldukça karamsarım. İyi ki çeşitli GNU/Linux dağıtımları var ki seçim yapabiliyoruz.

BlueDeviL

BlueDeviL
12 Ağustos 2012

Pardus’u Pardus yapan zaten YALI idi. Şimdiki gelişmelerden anlıyoruzki Debian tabanına dönecekmiş. O zaman ben zaten Ubuntu kullanırım? Ne anlamı kaldı Yerli, Güvenli, Milli yazılımın. Yine de sonuna kadar Pardus projesini destekliyorum o ayrı =)
Siyasete girmeden şunu belirtmeliyim ki bu tür projeler devlet desteğini arkasına alamayınca maalesef bu hazin sonuçla karşı karşıya kalabiliyorlar. Kesilikle ama kesinlikle Devletin bu projelere tarafsızca destek vermesi, benimsemesi hatta insanlarımızı bu tür projeleri geliştirmesi için zorlaması lazım.

ibrahim Gokce

ibrahim Gokce
11 Mart 2013

Selamlar,öncelikle şunu belirteyim, destekliyorum. Çünkü microsoft hala aradığını bulamadı. Bakın android bile zorluyor.Biz davamızda samimi olmamız gerekiyorsa fedakar olmalıyız. Gerekiyorsa herkese ağam paşam demeli ve projeye destek olmalıyız. Birilerini karşımıza alarak bir yere varamayız. Siyasete hiç bulaşmamalıyız. Sahip çıkacakları bile küstürürüz. Sonuca ulaşmak için herkese kapı açmalıyız.

ibrahim Gokce

ibrahim Gokce
11 Mart 2013

Ben tek sıkıntı olarak muhasebe programlarını ağla ilgili olarak kullanamadım. Yoksa hiç bir sorun yoktu.