MASM32 Assembly ile String Concatenation-Dizi Birleştirme ve String Find-Replace – Dizi Bulma-Yer Değiştirme

Kategori Assembly
17.05.2017
1294 Okunma

Esen.
Eğer dikkat ederseniz assembly altına koyduğum tüm örnekler aslında keygen/crack/patch gibi uygulamalar yazarken sıklıkla kullanılabilecek konuları içeriyor. Bunlardan bir tanesi de dizi metin işlemlerinden olan string-metinleri birleştirme. Ya da bir string dizisi içerisinde bir başla karakter/string bulma işlemleri olabiliyor.

lstrcat

lstrcat yordamı Windows 2000’den beri kernel’de olan bir yordamdır.

Yordamı çalıştırdığımızda lpString2, lpString1’in sonuna ekleniyor. Burada önemli olan lpString1 değişkeninin iki değişkenide alacak büyüklükte olması. Aksi halde derleme hatası alıyoruz.

MASM32 Makroları

MASM32 kitaplığı içerisinde bir çok makro bulunmaktadır. Bunlar işlerimizi çok hızlandırır. add$, chr$ ve cat$ kullanaran hızlıca stringleri birleştirebiliriz.

En güzel öğrenme kodları kurcalarken olacağı için iki tane örnek kodu buraya bırakıyorum. İlkini ben yazdım. İkincisi ise assembly forumlarından alıp düzenledim.

http://www.sctzine.com/wp-content/plugins/downloads-manager/img/icons/winzip.gif İndir: [SCT]Concatenate Strings (39.30KB)
Tarih: 17/05/2017
Tıklanma: 622
Açıklama: Metin dizilerini birleştiren assembly örneği 1

http://www.sctzine.com/wp-content/plugins/downloads-manager/img/icons/winzip.gif İndir: [SCT]Concatenate Strings 2 (21.69KB)
Tarih: 17/05/2017
Tıklanma: 557
Açıklama: Dizileri birleştiren ve string-dizi içinde başka bir string arayan assembly uygulaması

Bol bol kod yazmayı unutmuyoruz. İyi geceler.

Share Button

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!