Apple Kendi İşlemcisini Üretecek

Kategori Apple, Unix/Linux
14.07.2013
4044 Okunma

Intelin çift çekirdekli işlemcilerinin piyasada kendisini ispatlamasından sonra hepimiz Apple’ın power işlemcilerden Intele geçişine şahit olduk. Mobil sistemlerde ise günümüzde ARM tabanlı işlemcilerin hakimiyeti devam ediyor. Bu işlemcileri aynı zamanda en büyük rakibi olan Samsung’a ürettiren Apple; yaşadığı büyük boyutlu mahkeme süreçlerinin de etkisiyle Samsunga olan bağlılığını azaltmak istiyor.

Semiaccurate firmasının güncesinden öğrendiğimize göre Apple işlemci ve çiplerini başka bir firmaya ürettirmek gayretinde. Bunu Tayvanlı ünlü çip üretim firması TSMC ile görüşmesinden öğreniyoruz. TSMC firması Nvidia ve AMD gibi dünya devlerine de uzun süredir üretim yapan bir firma. Ancak Apple’ın isteklerini yerine getirebilmesi için diğer işlerinden biraz feragat etmesi gerekiyor.

Bu nedenle Apple başka bir firma olan United Semiconductor firmasına büyük bir yatırım yaparak, bir fabrika satın aldı. Orta ve uzun vadede Apple; iPhone, iPad ve iPod gibi cihazları için kendi işlemcilerini üretecek. Geçmişte de AMD firmasından bir çok çip/işlemci konusunda deneyimli mühendisi bünyesine katan Apple, herhalde uzun vadede de tüm işlemcilerini kendisi üretecek! Ne dersiniz?

Konuyla ilgili şu kaynaklarında inceleyiniz:

Apple Buys Into Semiconductor Fab UMC

Apple’s Silicon Design Capabilities Increase

Exclusive: Apple has a fab, will make their own chips

Comments of this post

Abbas Türkoğlu

Abbas Türkoğlu
16 Temmuz 2013

Yeni logon ve yeni teman hayırlı olsun. Buraya yakuter bi el attı heralde :)

BlueDeviL

BlueDeviL
17 Temmuz 2013

Teşekkürler Abbas! Aynen dediğin gibi yakuterin eline sağlık; param yok ama arkadaşlarım var ;)

Rnd0M

Rnd0M
30 Temmuz 2013

s.a.usta. yeni tema baya yakışmış. sayende çok şey öğrendik. teşekkürler. yakında görüşmek dileğiyle

mainblack.tr

mainblack.tr
24 Ağustos 2013

Üstad tema gerçekten güzel olmuş emeklerinize sağlık, önemli olanda arkadaşlarla olmak değil mi..

Selamlar..

BlueDeviL

BlueDeviL
24 Ağustos 2013

Selamlar, kalp kalbe karşıymış! Bende geçenlerde recodegroup forumlarına giremedim şifremle, arkadaşlara bir mesaj geçeyim, belki ilgilenebilirler diye zaman kolluyordum =) Sen önce davrandın! Kesinlikle, önemli olan arkadaşlarla beraber olmak. Teşekkürler.